Oppo güncelleme kontrol ederken bağlantı yok hatası

opporeno

Bazı kullanıcılar, Oppo güncelleme kontrol ederken bağlantı yok hatası aldıklarını sıkça bildiriyorlar. Realme ve Oppo bunun için bir çözüm sunmuş olabilir. Oppo güncelleme kontrol ederken bağlantı yok hatası çözümü.

27 Haziran 2020 yeni güncelleme: Realme Hindistan Destek Twitter hesabı bir tweet atarak artık sorunun giderildiğini söyledi. Yeni bir sistem güncellemesi ararken “Ağ Bağlantısı Yok” hatası artık mevcut değil. Kullanıcılar Ayarlar > Yazılım güncellemesi bölümüne gidebilir ve yeni güncellemeleri tarayabilir. Bir güncelleme varsa, her zamanki gibi görünecektir. Hata sunucu bakımından kaynaklandığından, sizin herhangi bir şey yapmanız gerekmiyor.

Sorunun Realme’nin sonunda çözüldüğü onaylanmış olsa da, Oppo’nun sunucu bakım hatasının durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapmadığı görülüyor. Yine de çözülmesini bekliyoruz.

Realme ve Oppo ağ bağlantısı yok hatası

Realme’nin topluluk forumu moderatörünün açıklaması:

Kullanıcılarımızın çoğu realme akıllı telefonlarını güncellemeye çalışırken “ağ bağlantısı yok” hatasıyla karşılaşıyor. Bu, hizmetimizi geliştirmek için bazı OTA sunucularından ve bakımdan kaynaklanmaktadır. Bu esnada yazılım güncelleme arayüzü şu şekilde bir mesaj gösterecektir: “Ağ bağlantısı yok”. Realme Moderatörü

Aşağıdaki ifade Oppo’nun topluluk moderatöründen paylaşılmış:

Yazılım güncelleme sayfasından gördüğünüz “ağ bağlantısı yok” mesajının sunucu güncellemesinden kaynaklandığını ve bunu 2 iş günü içinde düzeleceğini bildirmek isteriz. Sunucu güncellemesi tamamlandığında, güncellemeler normal olarak algılanabilir. – Oppo Moderatörü

Bu açıklamalar, sorunun birkaç gün içinde çözülmesi gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca, Realme X2 Pro’da güncelleme ararken “Ağ bağlantısı yok” hatası göstermediğinden, sorun tüm cihazları etkilemiyor gibi görünüyor. Bu sebeple bu hata mesajıyla karşılaşan kullanıcıların birkaç gün beklemesi gerekecektir. Bu hata Oppo ve Realme tarafından kısa süre sonunda giderilecektir. Bu nedenle, kullanıcıların cihazlarında herhangi bir manuel sorun giderme işlemi yapması gerekmeyecek. Böylece sunucu bakımı tamamlandığında, kullanıcılar her zamanki gibi güncellemeleri arayabilirler.