Microsoft’un TikTok’u alması ne anlama geliyor

Microsoft ve TikTok

Microsoft‘un TikTok‘u alması; hem ABD hem de TikTok açısından belli dinamikler çerçevesinde incelenebiliyor.

TikTok‘un ana şirketi olan ByteDance’in kurucusu ve CEO’su Yiming Zhang, 3 Ağustos günü Pekin saatiyle 12:40’ta çalışanlarına bir e-posta yolladı. Çalışanlara “Hepinizin bildiği gibi mevcut durumda CFIUS tarafından TikTok‘un ABD işinde zorla satış veya ABD’de TikTok uygulamasının yasaklanmasına yönelik bir emir ile karşı karşıya kaldık” dedi.

Zhang’e göre, ABD’deki şirketlerin alımlarını ve birleşmelerini inceleyen CGIUS, TikTok‘un 2017 yılında başka bir video uygulaması olan Musical.ly’yi satın almasına izin vermeyecekti. Zhang, “CFIUS’un kararına katılmıyoruz çünkü her zaman kullanıcı güvenliğine, platformun tarafsızlığına ve şeffaflığına bağlıyız” diye yazdı.

Haziran ayının sonunda Hindistan’daki bir yasağın ardından ABD‘den ihraç edilme ile karşı karşıya galan Zhang, mevcut tek seçeneğin satış olduğuna karar vermiş gözüküyor. Zhang, şirketin adını vermemiş olsa da, Microsoft daha önce TikTok‘un bazı bölümlerini satın almak için görüşmelerde bulunduğunu doğrulamıştı.

Eğer ki Microsoft, TikTok‘u satın alırsa kullanıcıların şu anda sevdiği ve deneyimlediği tüm içeriğin orijinal biçimde kalacağı ve Microsoft‘un TikTok üzerinde pek de bir değişikliğe uğratabilecek güce sahip olamayacağı iddia ediliyor.

Olayın bir başka boyutunda ise TikTok‘un ABD‘de bulunması kullanıcı verilerinin de ABD‘de saklanacağı ve Çin‘den aktarılacağı, ABD ile Çin arasındaki münakaşalara bir başka nokta daha koyacağını gösteriyor.