Huawei, Kirin 990’ı Berlin ve Pekin’de aynı anda tanıtacak

kirin990

Huawei CEO’su Richard Yu, Kirin 990 işlemcileri Berlin ve Pekin’deki tanıtım konferanslarında aynı anda tüm dünyaya tanıtacaklarını açıkladı.

Richard, IFA 2019’un açılışını yapacak ve Kirin 990 yongasetini burada tanıtması bekleniyor(geçen yıl 980’i tanıtmıştı). 6 Eylül’de Qualcomm’un 5G’yi tanıtacağı kendi açılış konuşmasından birkaç saat önce gerçekleşecek.

Bu ortamda mükemmel bir rekabet olması beklenirken, Berlin’deki açılış konuşması “Rethink Evolution” sloganı altında olacak. Ancak Huawei aynı anda Pekin’de düzenlenecek ayrı bir etkinlik planladı ve unun teması “Yeniden Yapılanma”.

Kirin 990’ın entegre bir 5G modeme sahip olması bekleniyor, yani Snapdragon 855+ gibi harici bir yongaya dayanmıyor. Bu söylenti sona ermediyse bile, 5G’nin Huawei’nin ana açılışının da önemli bir parçası olacağını umuyoruz.

Tüm bunlar, 19 Eylül’de yapılması planlanan Huawei Mate 30 amiral gemilerinin açıklanması için ortam hazırlıyor (etkinlik, Almanya’nın başka bir kenti olan Münih’te yapılacak). Huawei, Avrupa’daki zamanını 5G’ye dahil etmek için AB’yi ve yerel taşıyıcıları sallamaya çalışmak için kullanacak.

Kirin 990, 7nm’lik bir işlemci üzerine inşa edilecek ve Cortex-A77 çekirdeklerini performansında %20 artış için kullanan ilk yonga seti haline gelecek. Onaylanmayan bilgi, yeni GPU’nun %50 daha verimli olduğu ve 990’ın 4K / 60 video çekimi yapabilen ilk Kirin yonga seti olacağını iddia ediliyor.

Kaynak: https://www.gsmarena.com/huawei_will_unveil_the_kirin_990_simultaneously_in_berlin_and_beijing-news-39005.php