Geekbench 5 yayınlandı! Yeni özellikleri geldi

geekbench5

Teknoloji dünyasının popüler performans test uygulaması Geekbench 5. sürümü ile yepyeni özellikleriyle birlikte karşımızda. Geekbench 5’te neler yeni yazımızda inceliyoruz!

Geekbench uygulamasının geliştiricisi PrimateLabs, en yeni sürüm olan Geekbench 5’i duyurdu. Windows, Linux, macOS ve iOS için yayınlanan 5. sürüm ve bu hafta Android’e gelecek.

İnceleyen kişiler, hem CPU hem de GPU hesaplamalarının artık en yeni uygulamaları çalıştırırken bir cihazın karşılaştığı zorlukları grafikleştirecek şekilde çalıştığını söylüyor. MacOS’ta Dark Mode özelliği olan uygulamanın iOS 13 için Dark Mode desteği bu yıl sonunda gelecek.

Yeni Geekbench 5, 32 bit işlemciler ve işletim sistemleri için artık desteklenmiyor yani sadece 64bit için çalışacak. Bunun sayesinde, puanlama sistemi şimdi daha büyük veri setleri ve daha uzun çalışma süreleri ile “daha iddialı kriter testleri” sağlayabilir hale geliyor.

CPU Benchmark iyileştirmelerine bakıldığında, bellek performansının CPU üzerindeki etkisini hesaba katarak mevcut iş yüklerinin bellek ayak izini de göz önünde bularak doğruluğu arttırıyor. Ayrıca Geekbench 5’in çoklu görev içeren uygulamaların performansını daha iyi yakalayabilmesini sağlayacak yeni iş parçacıklı kıyaslama modu artık geldi.

Platformun GPU sonuçlarını hesaplama şeklindeki değişiklikler de merak uyandırıcı. Artık Vulkan, CUDA, Metal ve OpenCL’i destekliyor. Ayrıca, GPU’yu hızlandıran algoritmaları modelleyen yeni testleri uygulayabiliyor, bu nedenle telefon yazılımının GPU’ya yapay olarak ne zaman daha fazla güç pompaladığını görebiliyor.

Tamamen yeni bir hesaplama sistemine sahip olan Geekbench 5’ten alınan puanların maalesef Geekbench 4 ve alt sürümleriyle karşılaştırılamayacağı anlamına geliyor.