ColorOS 8 özellikleri – ColorOS 8 nedir?

Coloros 8

ColorOS 8 güncellemesi Android 11’in duyurulmasıyla planlanmaya başlandı bile. Yürütülen tahminlerle ColorOS 8 özellikleri ve beklentileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Adından da anlaşılacağı gibi, ColorOS 8 ColorOS 7’nin üst sürümüdür ve yüksek ihtimalle Kasım 2020’de piyasaya sürülecek. Yeni özel yazılımın arayüzünü ve hissini değiştirecek bazı tasarım değişiklikleriyle birlikte Android 11’in mükemmel özelliklerini taşıyacak. Yaklaşan ColorOS 8 sürümü, sırasıyla uygun ve yeni çıkacak olan tüm Oppo cihazlarında çalışacak. Tamamen yeni arayüz tasarımı, birçok iyileştirme ve özelliğe sahip olarak gelecek.

ColorOS 8‘i anlatmadan önce arka planda yatan güzellik olan Android 11 neler vaat ediyor önce buna bakalım.

Android 11’de neler var?

Google Android yazılımının bir sonraki sürümü olan Android 11, yıl sonuna kadar yayınlanacak. Pandemi ile ilgili endişeler göz önüne alındığında; Google, bir geliştirici etkinliği yapmaktan kaçındı ve 10 Haziran Çarşamba günü herkese açık bir beta yayınladı.

Dikkat çeken, önemli özellikleri:

 • Artık bildirim gölgenizin en üstündeki yeni “konuşmalar” bölümünde en önemli kişilerinizle birlikte konuşmalarınıza, sohbeti bir balon olarak açmak gibi kişiye yönelik bir tasarım ve sohbete özel eylemlerle öncelik verebilirsiniz.
 • Baloncuklar, kullanıcıların çoklu görevler sırasında görüşmeler hakkında bilgi sahibi olmalarına ve erişilebilir olmalarına yardımcı olur. Mesajlaşma ve sohbet uygulamaları, Android 11’de bunu etkinleştirmek için bildirimlerde Bubbles API’sını kullanmalıdır.
 • Telefonlarını tamamen sesle kontrol eden kişiler için daha iyileştirilmiş ve değiştirilmiş Ses Kontrolleri, artık ekran içeriğini ve bağlamı anlayan bir cihaz üzerinde görsel alan içeriyor.
 • Tek seferlik izin, kullanıcıların bir uygulamaya cihaz mikrofonuna, kameraya veya konuma erişmesine izin verir, yalnızca bir durum.
 • Özelleştirilebilir DND modu, modu açtığınızda hangi uygulamaların veya kişilerin sizi hala bilgilendirebileceğine karar vermenizi sağlar.
 • Nadiren kullanılmayan uygulama izinlerini kaldıracağı yeni Otomatik Sıfırlama özelliği.
 • Geçen yıl başlatılan Google Play Sistem Güncellemeleri, temel işletim sistemi bileşenlerinin Android ekosistemindeki cihazlara yönelik güncellemelerini hızlandırmamıza izin veriyor. Android 11’de, güncellenebilir modüllerin miktarını iki katına çıkardık ve 12 yeni modül, kullanıcılar ve geliştiriciler için gizliliği, güvenliği ve tutarlılığı artırmaya yardımcı olacak.

ColorOS 8 Beklenen Özellikler

ColorOS 8 Android 11 (R) özelliklerinden güç alacak. Bu nedenle, yerel Android 11 özellikleri bazı iyileştirmeler veya ek özellikler ile orada olacak.

 • Geliştirilmiş Karanlık Mod: Sistem genelinde Karanlık Mod, Android 10’daki kullanıcılar için en çok vurgulanan özelliklerden birisiydi ve ColorOS 8 (Android 11), tüm sistemde, uygulamalarda çalışan gelişmiş sistem çapında bir karanlık modu da beraberinde getirecek. Buna ek olarak, kullanıcılar karanlık mod zamanlamasını bir gündüz/gece bazında ve otomatik olarak da programlama seçeneğine sahip olacaklar.
 • Geliştirilmiş Pil Ömrü: Yakında çıkacak ColorOS 8, mevcut ColorOS 7 sürümüne göre çok daha gelişmiş pil ömrüne sahip olacak gibi duruyor.
 • Çift Vuruş Hareketi: iOS 14 ile Apple telefonlara gelecek özellik, Android 11’in çift dokunma hareketi özelliği de ColorOS 8’e gelecek. Bu durumda, telefonun arka tarafına çift dokunulduğunda Google Asistan, kamera ve diğer uygulamalar açılabilecek.
 • Tek Kullanımlık Uygulama İzni: ColorOS 8 sürümü ile kullanıcılar kolayca tek seferlik uygulama izni verebilir ve sistem kullanıcı erişimine her ihtiyaç duyduğunda her zaman izin isteyecektir.
 • Geri Dönme Hareketi: Gelişmiş kaydırma hareketleri navigasyonu serbest bırakıldıktan sonra geri dönüş hareketi doğaçlandı. Ancak ColorOS 8 ile geri dönüş hareketini kontrol edecek hassasiyet kaydırıcılarını görmeyi bekleyebiliriz. Hem sol hem de sağ taraf için iki kaydırıcı olacaktır.
 • Yeni Ekran Görüntüsü Açılır Penceresi: Android 11 ile kullanıcılar artık çektikten sonra çok daha küçük ve kompakt bir ekran görüntüsü açılır önizlemesi veya bildirimi görebiliyor. Daha önce ekran görüntüsü önizlemesi oldukça büyüktü ve ekranın çok fazla alanını kapladı. Bu arada, kullanıcılar bu ekran görüntüsünü açılır önizlemeden düzenleyebilir, paylaşabilir ve silebilir. Bu nedenle, bu harika yeni özellik ColorOS 8’e eklenecek.
 • Bildirim Geçmişi: Varsayılan olarak, Android 11 tüm bildirim geçmişini çok kolay bir şekilde kontrol etmenize izin verir ve kullanıcılar da kontrol etmek için bildirim geçişine bir kısayol ekleyebilir. Bu özelliğin ColorOS 8’de gelmesi bekleniyor.
 • Geliştirilmiş Kilit Ekranı: Bu özellik, akıllı telefonları çok fazla kullanan çocuklar için kullanışlı olacaktır. Ebeveyn Kontrolü veya Dijital Sağlık uygulaması gibi geliştirilmiş kilit ekranı seçeneğiyle kullanıcılar, ekranı çift kilitlemek için belirli bir zaman veya parametreyi ayarlayabilir, böylece kullanım sınırı geçildiğinde çocukları akıllı telefonlara erişemez.
 • Uygulamaları Paylaşım Menüsüne Sabitle: Android 11’in yardımıyla kullanıcılar artık, çoklu görev veya yoğun kullanım sırasında kullanıcıların kişilere veya uygulamalara hızlı bir şekilde göndermelerini kolaylaştıracak yararlı uygulamaları paylaşım menüsüne sabitleyebilir. (Kullanıcılar şu an için paylaşım menüsüne en fazla dört uygulama ayarlayabiliyor.)
 • Ethernet Bağlantısı: Android 11 ayrıca etkin nokta olarak kullanılabilen ethernet İnternet paylaşımı özelliğini de getiriyor. Bu özellik, insanların LAN kablosunu adaptöre bağlamak için Android cihazlarına bir USB’den Ethernet adaptörüne bağlanmasına izin verecektir. Daha sonra kullanıcılar PC internetlerini akıllı telefonlardan kullanabilirler.
  Kalıcı Bildirimleri Temizle: Google, Android 11’de kalıcı bildirimleri temizleme seçeneğini ekledi. Bu nedenle, daha önce mümkün olmayan tüm arka plan çalışan bildirimler kolayca kaldırılabilir.